E-ticaret sistemi elektronik bir ağ üzerinden ürün veya hizmetlerin alım satım işlemlerinin yapılmasıdır. Kelime olarak “elektronik ticaret”in kısaltılmış hali olarak karşımıza çıkar. Elektronik ortamda yürütülecek olan tüm işlemler e-ticarettir. Bu ticari işlemlerin, işletmeden işletmeye, işletmeden tüketiciye, tüketiciden tüketiciye şeklinde gerçekleşir.

İnternet sektöründe tüketiciye ürün veya hizmetin tanıtılması, bilgilendirilmesi yapılarak karşıdaki kişilerin satışına sunulur. Hemen hemen her ürün ya da hizmet e-ticaret sistemi içerisinde satılabilir. Burada küçük, orta ölçekli işletmeler açısından en uygun bir ticaret şeklidir.

Neden e-Ticaret?
Dijital dünya içerisinde ticarete atılmak için en uygun alan e-ticaret ortamıdır. Bilgisayar kullanmasını bilen veya bilmeyen kişilere göre basit düzeyde bir Admin paneli ile kolay bir şekilde sisteme adapte olup kısa bir sürede sektörünüz içerisinde ilerleyebilirsiniz.

Bir girişim modeli seçilirken, kullanıcıların eğilimlerini incelemek, pazar araştırması yapmak, hedef kitlenin ihtiyaçlarını belirlemek gün geçtikçe büyüyen e-Ticaret piyasasına girmek için bilinmesi gereken önemli metriklerdir. E-Ticaret üzerine yapılan birçok araştırma sonuçlarına göre, yeni bir şirket kurmak isteyen ya da mevcut işini büyütmek isteyen girişimciler işlerini online sisteme taşıyarak hedeflerine ulaşmaktalar. Bu anlamda pek çok sektörü bünyesinde barındırabilen e-Ticaret neredeyse her işletme modeli için uygun olmakla beraber aynı zamanda çok daha düşük reklam bütçeleri ile markalarını daha büyük hedeflere ve çok daha fazla müşteriye ulaştırma imkânı buluyor.