Responsive Web Sitesi denildiği zaman kişilerin akıllarına hemen ne olduğu gelmez. Sadece Türkçe tabir ile mobil versiyonlu site dediğiniz zaman konuyu tam olarak anlamış olurlar. Mobil versiyonlu web sitesi denildiği zaman bu sitelerin tüm sistemlerdeki ekranlara duyarlı olduğunu kısaca söyleyebiliriz. Bu sistem tam olarak neye karşı duyarlıdır? Daha kolay bir şekilde anlatmak gerekirse tüm mobil cihazlara, çeşitli boyutlardaki monitör (ekran) ve tabletlere göre kendini şekillendirdiğini söyleyebiliriz. Tüm ekranlardaki çözünürlüklere uyarlı bir site anlamına gelir.

Çoğu zaman tablet ekranlarında, akıllı telefonlarda İnternet üzerinden ihtiyaç duyulan bir web sitesini açma gereği duyarız. Gezindiğimiz İnternet siteleri mobil uyumlu şekilde yapılmadıysa kişilerin siteleri incelemeleri oldukça zor bir sürecin başlamasına neden olur. Ekranı kendi kontrolümüz altında okuyabileceğiniz yerlere zoom yapmak, bu tarz hareketleri tüm sitenin sayfaları boyunca devam ettirmek oldukça zor bir işlemdir. Kişilerin hem zamanlarını alır hemde işlemlerini yapmalarını zorlaştırır. Bu durumlarda kişilerin yardımına koşan siteler Responsive olarak tasarlanmış siteler devreye girer. Girilen İnternet sitesi duyarlı bir site olarak tasarlanmışsa, sayfadaki herşey otomatik bir şekilde ekran çözünürlüğünü algılayarak sayfayı en baştan ele alarak; menülerin, resimlerin ve içeriklerin tümünü kendi cihazımızın çözünürlüğüne göre ayarlıyor. Bu şekilde yakınlaştırma gibi sürekli bir hareket yapma zorunluluğu ortadan kalkıyor.

Responsive olarak tasarlanan siteleri Google arama motorları oldukça çok sever. Sitenin böle yapılması zaman içerisinde google sıralamalarında sitenizi ilk sıralara çıkarmayı başaracaktır.