Web tasarım veya E-ticaret sitesine yaptırmaya karar verdikten sonra aşağıda sıralayacağım maddelerin de bir yandan hazır olması gerekiyor.

1- Öncelikle firmanıza ait bir alan adı (domain) adresine karar vermeniz gerekiyor. Örnek olarak firmanızın ismi;

Deniz Hukuk ve Danışmanlık Merkezi bu firma ismine ait alabileceğiniz domain adları denizhukuk.com denizdanismanlik.com gibi adresler olabilir. Bu adreslerin başka bir kişi tarafından alınıp alınmadığını kontrol etmek için İnternet ortamında bulunan domain sorgulama sitelerinden giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

2- Alan adı belirlendikten sonra alınacak en önemli ikinci işlem hosting’dir. Hosting web sitenizin dosyalarının yükleneceği bir hayali ortamdır. Ayrıca eklenecek olan mail sistemlerinizin çalışmasını sağlayan bir yerdir.

3-3. işlem olarak sitenizin admin panelli olup olmayacağına karar vermektedir. Admin panelli sitelerde sitenizin her sayfasına ve ortamına müdahale edebiliyorsunuz. Örneğin firmanız taşındı ve iletişim sayfasında bulunan adres bilgilerini değiştirmek istiyorsunuz. Burada kendiniz size verilen admin giriş bilgileri ile sisteme giriş yaparak kendi iletişim bilgilerinizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Admin panelli site yapımı her zaman müşteri açısından faydalıdır. Ancak düz bir panelsiz site ile karşılaştırdığınız zaman aralarında bir fiyat farkı çıktığını göreceksiniz.

4- Yapılacak olan sitenin nasıl olunacağına da karar verildikten sonra verilen teklif formundaki fiyatın %50’si ödeme yapılır. Bu süre içerisinde teslim edileceği güne kadar müşteriye sitesi ile ilgili gerekli bilgilendirmeler yapılır ve site bitiminde müşteriye sitesini kontrol edebileceği bir link gönderilecek düzeltmesi istenilen yerler varsa bildirilmesi istenir.

5- Müşteri tarafından da site sorunsuz bir şekilde biterse geri kalan ödemenin %50’si tasarımcıya gönderilecek sitenin yayına alınması sağlanır. Burada müşteriye sitesi ile ilgili tüm ftp, hosting, mail adres bilgileri ve admin panel bilgilerine ait bir form gönderilerek saklanması istenir.